اسپانیا با مساحت ۵۰۵.۹۹۰ کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ اتحادیه اروپا از نظر قلمرو است. این کشور به طور رسمی به عنوان پادشاهی اسپانیا شناخته می‌شود و بیشتر در شبه جزیره ایبری در اروپا واقع شده است. ۴۶.۷۱۰.۰۰۰ نفر در اسپانیا زندگی می­کنند و به زبان رسمی اسپانیایی صحبت می­کنند. صنعت گردشگری در اینجا دومین صنعت بزرگ گردشگری در جهان است. در این مطلب از ترنم نورد به بررسی ویزای اسپانیا می‌پردازیم.

اسپانیا سالانه حدود ۴۰ میلیارد از آن سود می­‌برد. برخی از معروف­ترین شهرهای اسپانیا عبارتند از: مادرید، بارسلونا، سویا، والنسیا و غیره. اسپانیا به خاطر ورزش گاوبازی، جشنواره گوجه­‌فرنگی، مهمانی‌­های ایبیزا و فلامینگوها شناخته شده است. از جمله پربازدیدترین جاذبه‌­های گردشگری می‌­توان به باغ‌­های الحمرا و جنرالیف، سایت­های ساگرادا فامیلیا و گائودی و مسجد بزرگ کوردوبا اشاره کرد. شما می­توانید برای ویزای شنگن اسپانیا از سال ۱۹۹۵ درخواست کنید، زمانی که اسپانیا به عنوان یک کشور عضو اتحادیه اروپا نیز به عضویت منطقه شنگن درآمد.

انواع ویزای اسپانیا

انواع ویزای اسپانیا

ویزای توریستی کوتاه مدت این کشور مجوزی است که به شما امکان می‌­دهد برای هدف اصلی انجام فعالیت­‌های توریستی مانند تعطیلات، گشت و گذار، کاوش و بازدید از دوستان یا اعضای خانواده ساکن اسپانیا و اقامت حداکثر ۹۰ روز در این کشور به اسپانیا سفر کنید. اگر به فکر درخواست ویزا، برای اقامت کوتاه مدت یا بلند مدت هستید، بهترین کاری که می­توانید برای شروع انجام دهید این است که بدانید به چه مدارکی نیاز دارید. مدارک مورد نیاز برای ویزا هسته اصلی درخواست شما هستند.

بر اساس آن‌ها و مصاحبه ویزا، کنسولگری اسپانیا در کشور محل اقامت شما در مورد درخواست شما تصمیم می­‌گیرد. بنابراین باید همیشه به این اسناد توجه کامل داشته باشید. آنها را در اسرع وقت جمع­آوری کنید و مطمئن شوید که معیارهای تعیین شده توسط مقامات اسپانیایی را برآورده می­‌کنند. بهترین راه برای گرفتن ویزای توریستی اسپانیا اقدام به صورت گروهی است ولی منظور از گروهی آن است که از سوی یک آژانس هواپیمایی و یا کارگزاران تور اسپانیا اقدام کنید.

با توجه به مدت اقامت شما در اسپانیا، دو نوع اصلی ویزا وجود دارد:

ویزای شنگن اسپانیا

ویزای شنگن اسپانیا یک ویزای کوتاه مدت برای این کشور است که به دارنده ویزا این حق را می­‌دهد که وارد اسپانیا شود و در یک دوره ۱۸۰ روزه حداکثر ۹۰ روز در آنجا بماند. اگر برای اهداف پیش‌­بینی­ شده توسط ویزای شنگن به این کشور سفر می­‌کنید و تابعیت ۶۲ کشور تحت رژیم ویزای شنگن را دارید، نیازی به درخواست ویزای شنگن ندارید. توجه داشته باشید که اگر قبلا از ورود بدون ویزا به قلمرو شنگن رد شده‌­اید، با وجود اینکه تبعه یکی از این کشورها هستید، برای واجد شرایط بودن برای ورود به اسپانیا باید ویزای شنگن دریافت کنید.

ویزای بلند مدت اسپانیا

برای اقامت بیش از سه ماه در اسپانیا بسته به نوع ویزای طولانی مدتی که درخواست می­‌کنید، ممکن است مجوز کار در اسپانیا را نیز داشته باشید. فقط اتباع زیر از درخواست این ویزاها معاف هستند: کشورهای عضو اتحادیه اروپا، نروژ، ایسلند و سوئیس.

ویزای شنگن اسپانیا

با توجه به هدف سفر به اسپانیا، می­توانید برای یکی از ویزای کوتاه مدت اصلی اقدام کنید:

 • ویزای ترانزیت: این ویزا به شما این امکان را می­دهد که از اسپانیا عبور کنید تا به کشور مقصد غیر شنگن خود برسید. دو نوع ویزای ترانزیت وجود دارد:

  ترانزیت فرودگاهی: در صورت نیاز به ترانزیت از طریق فرودگاهی در اسپانیا به منظور تغییر پرواز برای رسیدن به مقصد، می­‌توانید برای این ویزا اقدام کنید.

  حمل و نقل دریایی: اگر دریانورد هستید و باید در یک بندر اسپانیا پیاده شوید، باید برای این ویزا درخواست دهید تا با کشتی به کشور غیر شنگن بروید.
 • ویزای توریستی: اگر قصد دارید برای گردشگری، گشت و گذار، تعطیلات و دیدار اعضای خانواده یا دوستان ساکن اسپانیا به اسپانیا بروید.
 • ویزای تجاری: اگر برای شرکت در فعالیت­‌های تجاری نیاز به سفر به اسپانیا دارید، باید برای ویزای تجاری اقدام کنید.
 • ویزای درمان پزشکی: ویزا برای متقاضیانی که مایل به دریافت خدمات درمانی اسپانیا هستند.
 • ویزای تحصیلی: اگر در یک دوره آموزشی یا دوره تحصیلی که کمتر از ۳ ماه طول می­‌کشد در اسپانیا پذیرفته شده‌­اید، باید برای ویزای تحصیلی اقدام کنید.
 •  ویزا برای دارندگان پاسپورت دیپلماتیک: اگر پاسپورت دیپلماتیک صادر شده توسط کشور خود دارید، می‌توانید برای این ویزا اقدام کنید.

ویزای اقامت طولانی مدت اسپانیا

با ویزای اقامت طولانی مدت، می­‌توانید به این کشور سفر کنید و برای مدتی بیش از سه ماه در آنجا بمانید، همان‌طور که در برچسب ویزای خود مشخص شده است بسته به ویزای طولانی مدتی که دریافت می‌کنید، ممکن است اجازه کار یا تحصیل در این کشور را داشته باشید.

رایج­ترین انواع ویزا برای اقامت طولانی مدت به شرح زیر است:

 • ویزای دانشجویی: اگر می­خواهید در یک دوره تحصیلی که بیش از سه ماه طول می‌کشد شرکت کنید، باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.
 • ویزای کار: تمامی افراد واجد شرایط که مایل به کار در اسپانیا هستند باید برای این ویزا اقدام کنند.
 • ویزای خانوادگی: این ویزا نوعی ویزا است که به اعضای خانواده غیر اتحادیه اروپا شهروندان یا مقیم اسپانیا اجازه می‌دهد تا به آنها در اسپانیا بپیوندند. این ویزا برای اهداف الحاق خانواده اعطا می‌شود و متقاضیان باید شرایط خاصی را داشته باشند و مدارکی را برای واجد شرایط بودن ارائه دهند.
 • ویزای طلایی: این یک برنامه اقامت از طریق سرمایه­ گذاری است که از طریق آن می­توانید در صورت سرمایه گذاری در املاک و مستغلات، به اسپانیا مهاجرت کنید.
 • ویزای کارآفرینی: این ویزا برای کارآفرینانی است که مایل به سرمایه­گذاری در اسپانیا هستند.
 • ویزای اقامت غیر سودآور: اگر مایل به مهاجرت به اسپانیا هستید و درآمد کافی برای حمایت از خود و افراد تحت تکفل خود دارید، می­‌توانید برای ویزای اقامت غیر سودآور اقدام کنید. پس از ورود به اسپانیا، می­توانید برای اقامت دو ساله درخواست دهید.

چگونه برای ویزای اسپانیا اقدام کنیم؟

چگونه برای ویزای اسپانیا اقدام کنیم؟

برای درخواست ویزا مراحل زیر را دنبال کنید:

۱. فرم درخواست ویزای مناسب را پر کنید.

۲. مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.

۳. وقت ویزا بگیرید.

۴. در مصاحبه ویزا شرکت کنید و بیومتریک خود را ارسال کنید.

۵. هزینه ویزا را پرداخت کنید.

۶. پس از انجام تمام این مراحل، باید منتظر پردازش ویزای خود باشید.

به محض تکمیل پردازش، پاسخ درخواست خود را دریافت خواهید کرد.

مدارک ویزای اسپانیا

همان‌طور که می‌­دانید مدارک ما برای اخذ ویزا باید به زبان اسپانیایی ترجمه شود و ترجمه آن کمی زمان می‌برد. نیازی به گرفتن تائیدیه از سوی وزارت امور خارجه و دادگستری برای مدارک اسپانیا نیست و همان مهر دارالترجمه کفایت می‌کند.

 • فرم درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس ۳.۵x۴.۵
 • پاسپورت فعلی متقاضی و کلیه پاسپورت­های قبلی ایشان
 • رزرو بلیت رفت و برگشت و برنامه سفری
 • واچر هتل و یا مدارک مربوط به مکان اقامت در اسپانیا
 • تمکن مالی و گردش حساب
 • رسید پرداخت هزینه ویزا (بسته به نوع ویزا متفاوت است)
 • اصل و ترجمه شناسنامه و کارت متقاضی
 • اصل و ترجمه سند ازدواج متقاضی
 • دعوت‌نامه (در صورت وجود)

وقت سفارت اسپانیا

وقت سفارت اسپانیا

جهت دریافت ویزا می‌­توانید با مراجعه به سفارت اسپانیا در تهران و ارائه مدارک لازم مانند پاسپورت، فرم درخواست، هزینه صدور ویزا و غیره به سفارت، درخواست ویزا نمایید. هزینه صدور ویزا برای هر نفر ۶۰ یورو است. پس از اینکه مدارک و درخواست به سفارت ارائه شد سفارت بسته به شرایط شما و قوانین مربوط به کشور اسپانیا زمان صدور ویزا را به شما اعلام می­‌نماید. تهیه کامل و چیدمان صحیح مدارک، تأثیر بسیاری در جلوگیری از ریجکتی ویزای اسپانیا دارد. در صورت ریجکت شدن ویزا، افراد می­توانند از دلایل آن آگاه شده و نسبت به برطرف کردن اشکالات و اعتراض به ریجکت شدن ویزا، اقدامات لازم را انجام دهند.

مدت زمان دریافت ویزای اسپانیا چقدر است؟

زمان پردازش ویزای کوتاه مدت ممکن است تا ۱۵ روز کاری طول بکشد. با این حال، با توجه به شرایط خاص شما، این مدت ممکن است تا ۳۰ روز تمدید شود. موارد استثنایی ممکن است تا ۶۰ روز طول بکشد، زیرا سفارت­های اسپانیا ممکن است مجبور شوند با کنسولگری­‌های شنگن دیگر مشورت کنند. برای جلوگیری از تاخیر در صدور ویزای اقامت کوتاه اسپانیا، باید در اسرع وقت درخواست خود را ارسال کنید، البته حداقل سه ماه قبل از سفر به اسپانیا.

اقدامات لازم در صورت ریجکت شدن ویزا

در صورت رد ویزا اگر در درخواست ویزا پاسخ منفی دریافت کردید، نامه‌ای نیز دریافت خواهید کرد که دلیلی برای رد درخواست شما در آن ذکر شده باشد. اما به ‌طور خلاصه می­توان گفت مهم‌ترین عاملی که موجب رد درخواست ویزا می­شود، قانع نشدن افسر ویزا در خصوص بازگشت متقاضی به کشور مبدأ پس از پایان مدت اعتبار ویزا است. موردی که اصطلاحاً به آن مسافران One way یا یک‌ طرفه می‌گویند. در این صورت شما دو انتخاب دارید:

۱. با اجتناب از اشتباهات قبلی و بهبود وضعیت خود، یک برنامه جدید بسازید. ۲. برای رد ویزای شنگن یک نامه تجدید نظر بنویسید، اما فقط در صورتی که فکر می­کنید درخواست شما به اشتباه یا ناعادلانه رد شده است. شما باید پایه­‌ای قوی برای نوشتن این نامه داشته باشید و حقایقی را ارائه دهید که از نظر شما حمایت می­کند.

شرایط اخذ ویزای توریستی اسپانیا

وقت سفارت اسپانیا

نخستین گام برای اخذ ویزای توریستی اسپانیا؛ ویزای شنگن است. همان‌طور که در مقدمه مقاله گفته شد؛ تورهای گردشگری بهترین راه برای گرفتن ویزای توریستی است؛ چون علاوه بر فراهم کردن امکانات و شرایط راه گرفتن ویزا را برای شما هموار می­کنند. اگر شما قصد مسافرت به این کشور را برای یک جلسه کاری را دارید، ویزای توریستی بهترین گزینه برای شماست. تا چند سال پیش متقاضیان ویزای توریستی باید با مراجعه حضوری به کنسولگری این کشور در تهران برای تعیین وقت سفارت و درخواست ویزا اقدام می‌کردند.

اما در چند سال اخیر، تمامی مراحل تعیین وقت و ارائه مدارک برای دریافت ویزای این کشور به نماینده رسمی آن در تهران یعنی شرکت BLS واگذارشده است. در صدور این نوع ویزا بسیار مهم است که ثابت کنید تمکن مالی دارید و قصد بازگشت دوباره به ایران دارید. ویزای توریستی با هدف گردشگری نیازی به دعوت‌نامه ندارد؛ اما گواهی تمکن مالی و سایر مدارک نیاز است.

مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای توریستی از قرار زیر است:

 1. می‌بایست زمان رفت و برگشت تعیین شود.
 2. نیاز است که محل اقامت شما در زمان حضور در اسپانیا مشخص باشد.
 3. موانع مهاجرتی مثل ممنوع الخروج بودن نباید وجود داشته باشد.
 4. همین‌طور تمکن مالی نیز برای تامین هزینه‌های مورد نیاز در کشور اسپانیا بسیار مهم است.

سخن آخر

فرهنگ، غذا و جاذبه­های گردشگری اسپانیا یکی از مهم‌ترین دلایل برای سفر به این کشور اروپایی است. ما در این مقاله به طور خلاصه انواع ویزاهای اسپانیا و شرایط قبول شدن درخواست شما را توضیح دادیم. هر ویزایی بستگی به نوع آن مدارک مختلفی را نیاز دارد. ما برای سفر به این کشور ابتدا هدف خود از سفر را مشخص کنید و برای اطلاع دقیق از شرایط و ضوابط می­توانید از کنسولگری سوالات خود را بپرسید.

سوالات متداول

آیا می‌توانم ویزای توریستی خود را تمدید کنم؟

 شما می‌توانید ویزای توریستی یا بازدیدکننده خود را فقط در موارد بسیار خاص مانند ورود دیرهنگام، دلایل بشردوستانه، فورس ماژور یا سایر دلایل مهم شخصی تمدید کنید.

آیا می‌توانم با ویزای این کشور از کشورهای دیگر دیدن کنم؟

این ویزا به شما این امکان را می‌دهد که تا زمانی که معتبر باشد از تمام کشورهای شنگن بازدید کنید. اگر برچسب ویزای خود حاوی علامت منفی (-) و مخفف هر کشور شنگن، یعنی کشورهای شنگن (-DK) است، توجه کنید. این بدان معنی است که شما نمی‌توانید فقط به آن کشور خاص، در مثال ما، دانمارک وارد شوید.

آیا می‌توانم با ویزای توریستی در اسپانیا کار کنم؟

خیر، شما نمی‌توانید با ویزای توریستی در این کشور کار کنید. در عوض باید برای ویزای کار یا حتی ویزای تعطیلات کاری درخواست دهید.

 آیا می‌توانم با ویزای بازدید کننده به اعضای خانواده خود در اسپانیا بپیوندم؟

 شما می‌توانید با ویزای ویزیتور از اعضای خانواده خود در اسپانیا دیدن کنید، اما نمی‌توانید با آنها مستقر شوید و زندگی کنید. در عوض، باید برای ویزای خانوادگی درخواست دهید.

به این مطلب چه امتیازی میدی ؟