از زمانی که جهان برای اولین بار چین را از طریق نوشته‌های مارکوپولو ماجراجو در بیش از ۷۰۰ سال پیش کشف کرد، این کشور بزرگ آسیایی به‌عنوان تجسم همه چیزهای اسرارآمیز و عجیب و غریب در نظر گرفته‌ شد. حتی اکنون نیز پس از دهه‌ها رشد اقتصادی، این کشور پهناور هیچ یک از جذابیت‌های خود را از دست نداده است. در ادامه میخواهیم به معرفی انواع ویزای چین بپردازیم. پس همراه ترنم نورد باشید.

ویزای چین

شهروندان ایرانی قبل از سفر به چین باید ویزا دریافت کنند. ویزای توریستی چین برای شهروندان ایرانی الزامی است. این ویزا با نام ویزای L چین نیز شناخته می‌شود. با این بازدید، اقامت ویزا معمولا کوتاه است و مدت زمان آن ۳۰ روز است و ویزا ۹۰ روز دیگر منقضی می‌شود. در هنگام درخواست ویزای توریستی چین نیازی به حضور متقاضی نیست. برای درخواست ویزای توریستی چین در مجموع ۱۰ مدرک لازم است.  دانستن اعتبار ویزای چین برای هر ویزایی که می‌خواهید قبل از ارسال درخواست خود درخواست دهید بسیار مهم است. این به این دلیل است که هیچ دو ویزای چین اعتبار یکسانی ندارند. ویزاها همچنین به صورت ویزای یک بار ورود، دوبار یا چند بار ورود صادر می‌شوند که اعتبار دومی نسبت به دو مورد دیگر بیشتر است. در زیر، ویزاهای مختلف چین و اعتبار آنها را بررسی می‌کنیم تا بدانید ویزا تا چه مدت فعال باقی می‌ماند.

انواع ویزای چین

انواع ویزای چین

ویزای چین از ۱۶ نوع اصلی تشکیل شده است که به ترتیب با حروف آوایی چینی L، M، F، Z، X1، X2، S1، S2، Q1، Q2، C، J-1، J-2، G، D و R مشخص شده اند. در نظر داشته باشید ویزای دیپلماتیک و ویزای خدماتی باید از طریق کانال دولتی اخذ شود.

ویزای توریستی چین (L)

برای کسانی که قصد دارند برای تور و گشت و گذار به چین بروند صادر می‌شود. مدارک سفر مانند تایید پرواز و رزرو هتل مورد نیاز است. مدت اقامت (هر بازدید) به طور معمول ۳۰-۶۰ روز است. تنها شرط دریافت این ویزا، داشتن تمکن مالی است. از ۳۰ آگوست ۲۰۲۳، مسافرانی که به چین می‌روند، نیازی به انجام آزمایش‌های اجباری اسید نوکلئیک COVID-19 نخواهند داشت. در مارس ۲۰۲۳، چین اعلام کرد که صدور انواع ویزاها را از سر گرفته است و به مسافران و گردشگران خارجی برای بازگشت به کشور چراغ سبز نشان می‌دهد.

ویزای تجاری (M)

این ویزا برای کسانی صادر می‌شود که قصد دارند برای فعالیت‌های تجاری و بازرگانی به چین بروند. ویزای M می‌تواند تا ۱۰ سال اعتبار داشته باشد. داشتن یک دعوت نامه از شخصی مقیم چین برای گرفتن این نوع ویزا شرط است. مدت اقامت (هر بازدید) معمولا ۳۰ تا ۶۰ روز بر اساس کنسولگری چین خاص است.

ویزای غیر تجاری (F)

این ویزا قبل از معرفی ویزای M به‌عنوان ویزای تجاری استفاده می‌شد. ویزای F اکنون برای بازدید غیرتجاری تغییر یافته است. این ویزا برای کسانی صادر می‌شود که قصد دارند برای تحقیق، سخنرانی، تبادل علمی، فرهنگی و تور تحصیلی به چین بروند. ویزای F برای کسانی صادر می‌شود که قصد دارند برای دیدارهای تبادلی، تورهای مطالعاتی و موارد دیگر به سرزمین اصلی چین بروند. معمولا فقط برای یک یا دو بار ورود صادر می‌شود. مدت اقامت (هر بازدید) به طور معمول ۳۰-۹۰ روز است.

ویزای کار (Z)

این ویزا برای کسانی که برای کار در چین استخدام شده‌اند صادر می‌شود. ویزای کار چین (Z Visa) برای کسانی صادر می‌شود که مجوز کار را دریافت کرده‌اند و قصد کار در چین را دارند. مجوز کار صادر شده توسط دولت چین مورد نیاز است. دارنده ویزای Z باید ظرف ۹۰ روز پس از صدور ویزا وارد چین شود و باید ظرف ۳۰ روز پس از ورود در دفتر امنیت عمومی محلی ثبت نام کند، جایی که مجوز اقامت چین برای جایگزینی ویزای Z صادر می‌شود تا اجازه ورود چندگانه به مدت یک سال را بدهد.

برای واجد شرایط بودن برای ویزای کار در چین، شرایط اساسی زیر باید رعایت شود، متقاضی باید؛ بالای ۱۸ سال سن داشته باشید، از سلامت کامل برخوردار باشید و بیماری مسری نداشته باشید، مهارت‌ها و تجربیات مربوطه برای موقعیت خاص را داشته باشید؛ پاسپورت معتبر و سایر مدارک لازم سفر را داشته باشید، سابقه کیفری واضح داشته باشید‌ و یک پیشنهاد شغلی معتبر از یک شرکت در چین داشته باشید.

ویزای تحصیلی چین (X1/X2)

ویزای تحصیلی چین (X1/X2)

این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که توسط یک کالج چینی پذیرفته شده‌اند. ویزای دانشجویی به دو دسته X1 و X2 تقسیم می‌شود. X1 برای دانشجویانی که برای تحصیل بیش از ۶ ماه به چین می‌روند صادر می‌شود. X2 برای کسانی صادر می‌شود که با همان هدف اما برای مدت کمتر از ۶ ماه به چین می‌روند. ویزای X1 معمولا برای چند بار ورود با اعتبار تا ۵ سال صادر می‌شود. دارنده ویزای X1 باید ظرف ۳۰ روز پس از ورود در دفتر امنیت عمومی محلی ثبت نام کند، جایی که مجوز اقامت چین برای جایگزینی ویزای X1 صادر می‌شود. ویزای X2 معمولا برای یک بار ورود با اعتبار حداکثر تا ۶ ماه صادر می‌شود. برای درخواست ویزای X چین، لطفا درخواست خود را با توجه به جزئیات مورد نیاز که در زیر توضیح داده شده است، آماده کنید.

ویزای (S1/S2)

 ویزای خصوصی (S1، بلند مدت) برای کسانی صادر می‌شود که قصد دارند به چین بروند تا با یکی از اعضای خانواده که در چین کار یا تحصیل می‌کنند زندگی کنند، یا برای کسانی که قصد دارند برای سایر امور خصوصی به چین بروند. مدت زمان مورد نظر برای اقامت در چین بیش از ۱۸۰ روز است. “اعضای فامیل خانواده” به همسر، والدین، پسر یا دختر زیر ۱۸ سال یا پدر و مادر شوهر اطلاق می‌شود. مدرک اصلی مربوط به خویشاوندی الزامی است. ویزای S1 فقط برای یک بار ورود صادر می‌شود.

دارندگان ویزای S1 باید ظرف ۳۰ روز از تاریخ ورود، ثبت نام کرده و برای اجازه اقامت در اداره امنیت عمومی (ایستگاه پلیس) درخواست دهند. ویزای S2 برای کسانی صادر می‌شود که قصد ملاقات با اعضای خانواده خود را دارند که خارجی مشغول به کار یا تحصیل در چین هستند و یا برای کسانی که قصد دارند برای سایر امور خصوصی به چین بروند. مدت زمان مورد نظر برای اقامت در چین بیش از ۱۸۰ روز نیست. «اعضای خانواده» به همسر، پدر و مادر، پدر و مادر شوهر، پسر، دختر، همسر پسر یا دختر، برادر، خواهر، پدربزرگ و مادربزرگ، نوه و نوه اطلاق می‌شود.

ویزای خانوادگی چین (Q1، طولانی مدت)

ویزای Q1 برای فرزندان چینی یا خارجی‌هایی که همسر شهروندان چینی هستند طراحی شده است. برای کسانی صادر می‌شود که اعضای خانواده شهروندان چینی یا خارجیانی با اقامت دائم چین هستند و قصد دارند برای جمع آوری خانواده به چین بروند، یا برای کسانی که قصد دارند به منظور سرپرستی به چین بروند. مدت زمان مورد نظر برای اقامت در چین بیش از ۱۸۰ روز است. «اعضای خانواده» به همسر، پدر و مادر، پسر، دختر، همسر پسر یا دختر، برادر، خواهر، پدربزرگ و مادربزرگ، نوه، نوه و والدین شوهر اطلاق می‌شود. مدرک اصلی مربوط به خویشاوندی الزامی است. ممکن است نیاز به مصاحبه باشد. ویزای Q1 فقط برای یک بار ورود صادر می‌شود. دارندگان ویزای Q1 باید ظرف ۳۰ روز از تاریخ ورود، ثبت نام کرده و برای مجوز اقامت در اداره امنیت عمومی (ایستگاه پلیس) درخواست دهند. اجازه اقامت برای ورود چندگانه خوب است‌.

ویزای Q2 (کوتاه مدت)

برای کسانی صادر می‌شود که قصد ملاقات با بستگان خود را دارند که شهروندان چینی مقیم چین یا خارجیانی هستند که اقامت دائم چین را دارند. مدت زمان مورد نظر برای اقامت در چین بیش از ۱۸۰ روز نیست. ویزای Q2 چین برای فرزندان چینی یا خارجی‌هایی که همسر شهروندان چینی هستند طراحی شده است. برای کسانی صادر می‌شود که قصد ملاقات با بستگان خود را دارند که شهروندان چینی مقیم چین یا خارجیانی با وضعیت اقامت دائم در چین هستند.

ویزای خدمه (C)

 برای اعضای خدمه خارجی که از وسایل حمل و نقل بین المللی استفاده می‌کنند از جمله: هواپیما، قطار، کشتی و رانندگان وسایل نقلیه موتوری که در فعالیت‌های حمل و نقل برون مرزی فعالیت می‌کنند، صادر می‌شود. همچنین برای اعضای خانواده همراه اعضای خدمه صادر شد. ورود چندگانه تا ۵ سال فقط برای دارنده پاسپورت ایالات متحده صادر می‌شود.

ویزای (J1)

برای خبرنگاران خارجی مقیم سازمان­های خبری خارجی مستقر در چین صادر شد. مدت زمان مورد نظر برای اقامت در چین بیش از ۱۸۰ روز است.

ویزای (J2)

برای خبرنگاران خارجی که قصد دارند برای پوشش خبری کوتاه مدت به چین بروند صادر شد. مدت زمان مورد نظر برای اقامت در چین بیش از ۱۸۰ روز نیست.

ویزای (R)

برای افرادی که دارای استعدادهای سطح بالا هستند یا مهارت‌های آنها در چین به فوریت نیاز است صادر می­شود.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای چین

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای چین
 • گذرنامه

  اصل پاسپورت با حداقل شش ماه اعتبار باقی‌مانده و صفحات خالی ویزا و فتوکپی صفحه اطلاعات پاسپورت و صفحه عکس در صورت جدا بودن.
 • فرم درخواست ویزا و عکس

  یک فرم درخواست ویزا تکمیل شده با یک عکس گذرنامه رنگی که اخیراً گرفته شده است (تمام رخ و بدون عینک) در پس زمینه سفید پیوست شده است.
 • مدرک اقامت قانونی یا وضعیت اقامت

  (قابل استفاده برای کسانی که برای ویزا در کشور تابعیت خود درخواست نمی‌کنند) اگر برای ویزا در کشور شهروندی خود درخواست نمی‌کنید، باید اصل و فتوکپی گواهی‌های معتبر یا ویزای اقامت، اشتغال یا وضعیت دانشجویی یا سایر گواهی‌های معتبر اقامت قانونی ارائه شده توسط مقامات مربوطه را ارائه دهید.
 • فتوکپی پاسپورت­های قبلی چین یا ویزای قبلی چین

  (قابل استفاده برای شهروندان خارجی، کسانی که شهروند چین بوده و تابعیت خارجی دریافت کرده‌اند) اگر برای اولین بار برای ویزای چین درخواست می‌کنید، باید پاسپورت چینی قبلی خود و یک فتوکپی از صفحه اطلاعات آن را ارائه دهید. اگر قبلا ویزای چین گرفته‌اید و می‌خواهید با پاسپورت خارجی تمدید شده که فاقد ویزای چینی است برای ویزای چین اقدام کنید، باید فتوکپی صفحه اطلاعات پاسپورت قبلی و صفحه عکس آن را نیز در صورت جدا بودن ارائه دهید. (اگر نام شما در گذرنامه فعلی با گذرنامه قبلی متفاوت است، باید یک سند رسمی تغییر نام ارائه دهید.)

مدارک مالی

 1. گواهی رسمی تمکن مالی با مبلغ حداقل ۳۵۰.۰۰۰.۰۰۰ میلیون ریال و با مهر و امضای بانک
 2. دعوت­نامه ممکن است به صورت فکس، فتوکپی یا پرینت کامپیوتری باشد، اما افسر کنسولی ممکن است از متقاضی بخواهد که اصل دعوت­نامه را ارائه دهد.
 3. در صورت لزوم، افسر کنسولی ممکن است از متقاضی بخواهد که سایر مدارک اثباتی یا مواد تکمیلی را ارائه کند یا نیاز به مصاحبه با متقاضی داشته باشد.
 4. افسر کنسولی درمورد صدور یا عدم صدور روادید و اعتبار آن، مدت اقامت و تعداد ورودها باتوجه به شرایط خاص متقاضی تصمیم خواهد گرفت.
 5. برای جزئیات بیشتر، لطفا به وبسایت سفارت یا سرکنسولگر چین مربوطه مراجعه کنید.

سخن آخر

امروزه توریست­های زیادی قصد سفر به کشور چین را دارند. مهم­ترین مسئله برای اینکه شانس بیشتری برای پذیرش داشته باشید باید از تمکن مالی بیشتری برخوردار باشید. مسئولان سفارت چین حساب کاربری متقاضیان را چک می­کنند تا از تمکن مالی شما مطمئن شوند. اگر سوالی در زمینه مدت زمان صدور ویزای چین دارید باید بدانید که بررسی اولیه‌‌ مدارک برای صدور ۱۰ روز کاری طول می‌کشد و یا ممکن است ویزا خیلی زود صادر شود یا مدت زیادی زمان ببرد.

۵/۵ - (۱ نظر)