ایتالیا و دانستنی های ویزا

ویزای ایتالیا

دریافت ویزای ایتالیا مصداق یک تیر و چند نشان زدن است؛ این سرزمین شبه‌جزیره‌ای که در اروپای جنوبی قرار گرفته و یکی از قدرت‌های اصلی اقتصادیِ جهان و هشتمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی برشمرده می‌شود و به عضوریت گروه هشت یا جی هشت درآمده است. از این رو، بسیاری از متقاضیان مهاجرت این پهنه دیرینه را برای تحصیل، کار و زندگی برمی‌گزینند.
از جمله مهم‌ترین صنایع پیشرو در آن سرزمین می‌توان به صنایع فلزکاری، ماشین‌آلات، شیمیایی، وسائل نقلیه، مواد غذایی، منسوجات و البسه، هواپیماسازی، کشتی‌سازی، پتروشیمی، الکتریکی، اتمی و جنگ‌افزار و انرژی پاک اشاره نمود. برای فعالیت‌های بازرگانی در این کشور باید ابتدا ویزای تجاری ایتالیا را دریافت کرد.
سفارت اصلی این کشور واقع در خيابان نوفل‌لوشاتوی تهران است، اما برای امور ویزا باید به کنسولگری آن مراجعه کرد. در حال حاضر امور کنسولگری وزارت امور خارجه این کشور توسط شرکت CKGS رسیدگی می‌شود و دفتر آن در خیابان ولنجک تهران قرار دارد.
بر اساس قوانین این کشور، پلیس مرزی تصمیم‌گیرنده نهایی برای ورود اتباع خارجی به داخل کشور است. حتی اگر متقاضی ویزای ایتالیا هم دریافت کرده باشد، اگر پلیس تشخصی دهد که باید از ورود فرد ممانعت کرد، این اتفاق در بدو ورود او به کشور (در فرودگاه و ...) خواهد افتاد. اتباع خارجی تنها پس از اینکه افسر مرزی مهر ورود به داخل مرز را روی پاسپورت بزند، می‌توانند وارد خاک شوند.

انواع ویزا ایتالیا:

به طور کلی ویزای ایتالیا به دو نوع مجوز کوتاه‌مدت برای اقامت تا ۹۰ روز و مجوز بلندمدت برای اقامت بیش از ۹۰ روز تقسیم می‌شوند. دارندگان انواع ویزا ایتالیا در بازه زمانی اعتبار آن می‌توانند آزادانه میان مرزهای کشورهای منطقه شنگن رفت‌وآمد کنند. برای اطلاع از انواع ویزا ایتالیا باید تقسیم‌بندی کلی آن‌را مورد مطالعه قرار دهیم.

 1. ویزای تایپ A شنگن
 2. ویزای تایپ B شنگن
 3. ویزای تایپ C شنگن
 4. ویزای تایپ D شنگن
بیشتر بخوانید  ویزای آلمان

🇮🇹 ویزای تایپ A شنگن

متقاضیانی که در بازه زمانی کوتاه وارد خاک این کشور می‌شوند، به مجوز ورود A نیاز دارند؛ این ویزا اجازه حمل‌ونقل به دارندگان می‌دهد. به عبارتی دیگر، مسافرانی که قصد دارند بعد از ورود به خاک این کشور، به کشور دیگر سفر کنند، می‌توانند مجوز ورود A را دریافت کنند. این مجوز که به اصلاح ویزای ترانزیتی محسوب می‌شود، اجازه خروج از فرودگاه را به دارندگان آن نمی‌دهد. در واقع، مجوز ورود A برای حمل و نقل هوایی قابل استفاده است. 

🇮🇹 ویزای تایپ B شنگن

برای گذر از مرزهای این کشور به منظور رسیدن به مقصد کشوری دیگر باید مجوز B دریافت شود. این ویزا اجازه اقامت ۵ روزه را به مسافران می‌دهد. به عبارتی دیگر، مسافرانی که قصد ورودشان به مرزهای این کشور عبور از آن و تغییر پرواز است، می‌توانند با این ویزا در فرودگاه منتظر پرواز بعدی‌شان باشند. ویزا B اجازه خروج از فرودگاه یا شاه‌راه‌های مواصلاتی را به دارندگان آن می‌دهد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت هر گونه خدمات مسافرتی کافیست به لینک روبرو بروید و اطلاعات مورد نیاز خود را پر نمایید.

🇮🇹 مجوز نوع C شنگن:

برای افرادی که قصد سفر به ایتالیا و اقامت در مدت زمان مشخصی را دارند، مجوز گروه C مناسب است. این ویزا بسته به نوع آن تا ۵ سال اعتبار دارد و به متقاضی اجازه تردد بین مرزهای آن و دیگر کشورهای حوزه شنگن را می‌دهد. با این ویزا در هر بار سفر می‌توان تا ۹۰ روز در خاک این کشور اقامت داشت.

مجوز گروه C خود به سه نوع یک‌بار ورود (سینگل)، دوبار ورود (دابل) و چندبار ورود تقسیم می‌شود؛ همان‌طور که از عنوان آن بر‌می‌آید، اعتبار ویزای یک‌بار ورود اجازه یکبار سفر به این کشور را به دارنده آن می‌دهد و برای سفر دوباره باید درخواست ویزای جدید کرد.

ویزای دوبار ورود اجازه ۲ بار سفر را به دارنده آن می‌دهد و ویزای چندبار ورود شنگن تا پایان مدت زمان اعتبار آن (یک تا ۵ ساله) معتبر است و دارنده آن می‌تواند بدون محدودیت به آن کشور و همچنین دیگر کشورهای حوزه شنگن سفر کند.

بیشتر بخوانید  ویزای شینگن

🇮🇹 مجوز نوع D شنگن:

اقامت بیش از ۹۰ روز در خاک این کشور نیاز به مجوز گروه D دارد. متقاضی این ویزا می‌تواند برای تحصیل یا کار در شهرهای این سرزمین آزادانه زندگی کند و میان مرزهای کشورهای عضو معاهده شنگن در رفت‌وآمد باشد.

مدت‌زمان اقامت و هدف از سفر نوع ویزای ایتالیا را مشخص می‌کند. برای درک بهتر انواع ویزا ایتالیا در ادامه به شرح دقیق پرتقاضاترین انواع ویزا ایتالیا یعنی «ویزای تحصیلی ایتالیا»، «ویزای توریستی ایتالیا» و «ویزای تجاری ایتالیا»

مدارک ویزای تحصیلی ایتالیا

علاوه‌بر مدرک زبان (انگلیسی یا ایتالیایی بسته به نیاز دوره تحصیلی) باید مدارک و شرایط مشخصی برای ثبت درخواست گردآوری شود. مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا عبارت است از:

 •  نامه پذیرش تحصیلی
  •    تکمیل فرم درخواست ویزای ایتالیا
  •    دو قطعه عکس رنگی
  •    اصل پاسپورت و کپی صفحه اول آن
  •    کپی بلیت یا رزرو بلیت هواپیما به نام متقاضی
  •    نامه تمکن مالی معادل ۴۵۹.۸۳ یورو در ماه ( معادل ۵.۹۷۷.۷۹ یورو سالانه)
  •    نامه رزرو هتل یا اقامتگاه برای اقامت ۱۰ روز اول
  •    بیمه درمانی برای پوشش هفته‌های اول اقامت
  •    فیش پرداختی هزینه‌های مربوط به ویزا
  •    اصل تاییدیه تحصیلی مقطع دبیرستان
  •    اصل و ترجمه دیپلم نهایی ۱۲ ساله (به زبان ایتالیایی) و ریز نمرات چهار سال آخر
  •    اصل و ترجمه مدرک فارغ‌التحصیلی کارشناسی برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات چهار ساله مقطع تحصیلی پیشین 
  •    اصل و ترجمه مدرک فارغ‌التحصیلی کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات مقطع پیشین (کارشناسی‌ارشد)
  •    اصل و ترجمه ایتالیایی شناسنامه، تایید شده توسط وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری
  •    فرم پیش ثبت‌نام موسسه آموزشی از طریق سایت www.universitaly.it 

 

 •  پاسپورت با حداقل ۳ ماه اعتبار و دوصفحه خالی برای مهر ورود و خروج
  •    دو قطعه عکس پرسنلی مربوط به ۶ ماه اخیر با زمینه سفید بدون روتوش
  •    بیمه مسافرتی با سقف پوشش حداقل ۳۰ هزار یورو
  •    اطلاعات از جمله مهم‌ترین و متداول‌ترین مدارک مورد نیاز ویزای توریستی ایتالیا عبارت هستند از: 
بیشتر بخوانید  ویزای شینگن

دقیق برنامه سفر (بلیط پرواز و یا رزرو بلیط، تاریخ سفر، رزرو هتل و ...)
•    نامه تایید شده رزرو هتل یا دعوتنامه
•    اصل و ترجمه مدارک هویتی و شناسایی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
•    نامه تمکن مالی برای ۳ ماه سند ملکی
•    اثبات تامین مالی سفر
•    ترجمه مدارک شغلی مورد قبول بسته سمت متقاضی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی.

ارائه دعوت‌نامه برای ویزای توریستی ایتالیا الزامی نیست، اما از آن‌جایی که این مجوز در شمار ویزای شنگن محسوب می‌شود، ارائه دعوت‌نامه می‌تواند تاثیر مثبتی در نتیجه پرونده داشته باشد. در صورت داشتن دعوت‌نامه شخصی، فرد دعوت کننده باید هدف سفر و جزئیات آن‌را (مدت اقامت و زمان خروج و غیره) را در یک نامه شرح دهد.

فرد دعوت‌کننده باید کپی مدارک شناسایی و موقعیت اقامتی خود را (شهروند ایتالیایی یا خارجی مقیم) ضمیمه نامه دعوتنامه کند. نمونه‌ دعوتنامه را می‌توان در سایت کنسولگری سفارت یافت. 

افراد زیر ۱۸ سال که در لحظه تشکیل پرونده با یکی از والدین درخواست ویزا داده باشد باید ترجمه اجازه خروج محضری با مهر دادگستری و وزارت امورخارجه را ضمیمه فرم درخواست کند. امضای والدین در فرم درخواست متقاضیان زیر ۱۸ سال الزامی است.

۵/۵ - (۱ نظر)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *