جاذبه های گردشگری استانبول

استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار گرفته است. این شهر زیبا و بزرگ در سال ۲۰۱۰ به عنوان شهر فرهنگی اروپا منتخب شد. استانبول در کنار تنگه بسفر که باریک‌ترین تنگه جهان است و دریای مرمر واقع شده است. شهر استانبول پنجمین شهر بزرگ جهان است که بیش از ۱۲ میلیون جمعیت دارد. استانبول از شمال به دریای سیاه و از جنوب غرب به ‌وسیله تنگه بسفر به دریای مدیترانه وصل می‌شود. استانبول در اقتصاد ترکیه نقش بسیار مهمی دارد. شهر استانبول به دلیل جاذبه‌ های گردشگری طبیعی و تاریخی و خدمات قابل توجه در بین گردشگران بسیار محبوب شده است. در ادامه با جاذبه های گردشگری استانبول آشنا می‌شویم.

جاذبه های گردشگری استانبول

ایاصوفیه استانبول

ایاصوفیه یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

ایاصوفیه در لغت به معنای خرد مقدس است که در واقع در قرن ششم میلادی کلیسای جامع متعلق به قسطنطنیه بود. این بنای زیبا در زمان امپراطوری بیزانس ساخته شد ولی در زمان عثمانی این مکان مقدس به مسجد تبدیل گشت. این مسجد در طول تاریخ به عنوان نماد عرفان مسیحی شناخته شده است. معماران این مسجد دو معمار رومی با نام‌های آنتیموسترانسی و اسیدروسمیلوتوسی بودند که در سال‌های بین ۵۳۲ تا ۵۳۷ این بنا را طراحی کردند.

طرح اولیه این بنا دارای یک محراب و دو محوطه ورودی بود و در مرکز بنا گنبدی با ارتفاعی بیش از ۵۵ متر ساخته شد. بعد از فتح قسطنطنیه توسط عثمانی ها این بنا دچار تغییراتی شد و مناره‌ هم به این مجموعه بزرگ اضافه گردید. در معماری که مسلمانان بر روی این مسجد انجام دادند هماهنگی بین طاق ها و ستون‌ها حیرت‌آور است. این مسجد در سال ۱۹۳۵ بازسازی شد و به عنوان یک موزه ملی مورد استفاده قرار گرفت.

کاخ توپکاپی استانبول

کاخ توپکاپی یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین بناهای تاریخی در استانبول است. این بنای تاریخی در بین سال‌های ۱۴۶۶ تا ۱۴۷۸ توسط سلطان محمد دوم ساخته شد. این کاخ زیبا بر روی شبه جزیره کوچکی ساخته شده که از سمت شمال به دماغه طلایی و از جنوب به دریای مرمر می‌رسد. این کاخ در قرن ۱۵ میلادی مقر اصلی حکومت و امپراطوری عثمانی بوده است. ۳۰ پادشاه در مدت زمان ۴۰۰ سال در زمان امپراطوری عثمانی حکومت کردند.

این کاخ در طول زمان بسیار بازسازی شد و هر بار معماری جدیدی به خود گرفت. در طول این سال‌ها کاخ توپکاپی معماری عثمانی، اسلامی و اروپایی را تجربه کرده است. ابتدای ساخت این بنا تعداد کمی از افراد در این کاخ ساکن بودند اما با گذشت زمان بین ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ سکنه را در خود جای داد. در آغاز این کاخ حدود ۷۰۰ هزار متر مربع بود. در هنگام فستیوال‌ها و جشن‌ها جمعیتی حدود ۱۰ هزار نفر در کاخ جمع می‌شدند. کاخ توپکاپی را شهری درون شهر دیگر می‌شناختند و به یکی از بزرگ‌ترین کاخ‌های جهان مبدل شد.

مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

مسجد آبی یا سلطان احمد از زیباترین جاذبه های گردشگری استانبول است. این مسجد در بین سال‌های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ میلادی توسط سلطان احمد ساخته شد. هدف از ساخت این بنای باشکوه، مکانی برای عبادت مسلمانان بود. علت نامگذاری این بنا به مسجد آبی، کاشی های آبی رنگ زیبا داخل مسجد است که به زیبایی تمام طراحی شده‌اند. از دلایل ساخت این مسجد نشان دادن توانایی معماران عثمانی بود. این مسجد دارای ۶ مناره است که معمار به جای ساختن مناره‌های طلایی که به زبان ترکی به عدد ۶ نزدیک است در طراحی بنا اشتباه کرد و به جای مناره‌های طلایی ۶ مناره ساخت.

آب انبار باسیلیکا سیسترن استانبول

آب انبار باسیلیکا سیسترن یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

از بناهای زیبا و باشکوه استانبول است که گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. این آب انبار در بخش جنوب غربی ایا صوفیه قرار دارد. این بنا دارای ۳۰۰ ستون با سرستون‌های طرح‌دار است که زیبایی و شکوه آن باعث شده به آن قصر وارونه هم بگویند. باسیلیکا سیسترن به دستور ژوستینیانوس اول در زمان حکومت بیزانس بنا نهاده شد. باسیلیکا در حقیقت سرداب کلیسایی بود که در قرن ششم میلادی ساخته شد. این آب انبار آب شهر قسطنطنیه و کاخ پادشاه را تامین می‌کرد.

کاخ دلما باغچه

کاخ دلما باغچه یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

دلما باغچه یکی از جاذبه های گردشگری استانبول است. این قصر باشکوه معماری بسیار زیبایی دارد که به سبک نئوکلاسیک می‌باشد. تزئینات با جزئیات بالا در طراحی این کاخ بسیار برای بازدیدکنندگان جذاب است. بخش‌های مختلف قصر شامل سوئیت‌های تشریفاتی، حرم‌سرا و محل اقامت ولیعهد است. با گذشت زمان این کاخ به‌ عنوان موزه ملی نقاشی در ترکیه شناخته شد. کاخ دلما باغچه در بین سال‌های ۱۸۳۹ تا ۱۸۶۱ توسط سلطان عبدالمجید ساخته شد. دلیل نامگذاری این کاخ به دلما باغچه وجود باغچه‌های بسیار در محوطه کاخ است.

کشتی سواری در بسفر استانبول

کشتی سواری در بسفر یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

بسفر استانبول یکی از تنگه‌های محبوب شهر استانبول است. تنگه بسفر از جذاب‌ترین مکان‌های گردشگری و توریستی در استانبول است. افراد می‌توانند از طریق تور از مسیر آبی دیدن کنند. طول این تنگه ۳۰ کیلومتر است که در طول آن چندین اسکله در نقاط مختلف وجود دارد. از مناظر زیبا در اطراف تنگه می‌توان به ویلاها، کاخ‌ها و قلعه‌های سنگی اشاره کرد.

بازار بزرگ استانبول

بازار بزرگ استانبول یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

بازار بزرگ استانبول به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بازار‌های سرپوشیده در جهان است. این بازار شامل ۶۱ گذر و ۳۰۰ حجره و مغازه است. در سال ۲۰۱۴ این بازار بیش از ۹۱ میلیون بازدید کننده در سال داشت. در این بازار ۲۶۰۰۰ نفر مشغول به کار هستند. سلطان محمد دوم در بین سال‌های ۱۴۵۵ و ۱۴۵۶ دستور ساخت این بازار را داد.

برج گالاتا یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

برج گالاتا یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

این برج به ‌عنوان سمبل و نمادی از استانبول است. از بالای برج می‌توانید چشم‌انداز زیبای تنگه بسفر و جزیره زیبای پاریم آدا را تماشا کنید. در بالای برج رستورانی زیبا وجود دارد که می‌توان خوشمزه‌ترین غذاهای ترکی را سفارش داد. این برج در سال ۱۳۸۴ میلادی ساخته شد. در آن زمان نام این برج، برج مسیح بود که در دوران بیزانس بنا شد. هدف از ساخت این برج نظارت بر حمل و نقل کشتی‌ها و شناسایی کشتی‌های دشمنان بوده‌ است.

شهربازی ویالند استانبول

شهربازی ویالند یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

شهربازی استانبول یا ویالند سابق یکی از مهیج‌ترین و جذاب‌ترین مکان‌های دیدنی در استانبول است. این شهربازی را به‌ عنوان دیزنی لند ترکیه می‌شناسند. این شهربازی در سال ۲۰۱۳ افتتاح شد که دارای سه بخش اصلی است. این سه بخش شامل دنیای بازی، دنیای افسانه و دنیای هیجان است. از بازی‌های مهیج در شهربازی ویالند می‌توان به ترن نفس‌گیر، چرخش ۳۶۰ درجه، رودخانه وحشی، سرسره وایکینگ، برج عدالت، ترن ماجراجو، جهانگرد کوچک، قطار معدنچی کوچک، رویای فاتح، چرخ و فلک، قصر تاب‌ها، اتاق جادو، جت اسکی، سافاری تونل، قطار سریع‌السیر و… اشاره کرد.

مرکز خرید فروم استانبول

مرکز خرید فروم یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین مکان‌ها برای اوقات فراغت در استانبول است. این مرکز خرید دارای نشان استاندارد ایزو ۱۴۰۰۱ است. در مرکز خرید فروم می‌توان بیش از ۲۹۰ برند مختلف و محبوب را پیدا کرد و با قیمت مناسب خریداری کرد. در فروم‌ می‌توانید بعد از گشت‌ و گذار به کافه و رستوران این مرکز خرید بروید و استراحت کوتاهی داشته باشید. همچنین در مرکز خرید فروم می‌توانید به آکواریوم و تونل دریایی سی لایف بروید و جانوران زیر دریا را از نزدیک تماشا کنید.

طول تونل دریایی ۸۳ متر می‌باشد که طولانی‌ترین تونل دریایی در ترکیه و اروپا شناخته شده است. در این مرکز می‌توانید به بخش سرزمین لگو یا لگولند بروید و لحظات خوبی را سپری کنید. لگولند مناسب برای کودکان ۳ تا ۱۰ سال است که حدود ۲ میلیون قطعه لگو زیبا در این محل وجود دارد. وسعت فروم استانبول ۴۹۵۰۰۰ متر مربع است که در حال حاضر بزرگ‌ترین مرکز خرید در ترکیه و اروپا می‌باشد.

روملی حصار یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

روملی حصار یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

از جاذبه‌ های گردشگری تاریخی در ترکیه قلعه روملی حصار است که به دستور سلطان محمد فاتح ساخته شد. روملی حصار قلعه‌ای نظامی است که در شهر استانبول و در کنار تنگه بسفر ساخته شده است. روملی حصار نماد و سمبلی تاریخی از استانبول می‌باشد که بسیار از دید گردشگران زیبا و باشکوه است. این قلعه در سال ۱۴۵۲ و در عرض ۴ ماه ساخته شد و هدف از ساخت آن قطع ارتباط نظامی و تجاری از طریق تنگه بسفر به قسطنطنیه بود. این قلعه دارای یک برج کوچک و سه برج اصلی و ۱۳ سنگر دیده بانی بر روی دیوار‌های قلعه است‌.

جزایر پرنس

جزایر پرنس یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی ترکیه جزایر پرنس استانبول است. جزایر پرنس در بخش آسیایی ترکیه قرار دارند و فقط با قایق می‌توان به آن ‌جا رفت. این جزایر در گذشته محل تبعید شاهزادگان خاطی بوده‌ است اما امروزه این جزایر یکی از لوکس ترین مکان‌ها در استانبول است که برای تعطیلات و استراحت بسیار مناسب است. استفاده از ماشین در جزایر پرنس ممنوع است و افراد فقط دوچرخه سواری و درشکه سواری می‌کنند. طبیعت بکر و آرامش حاکم در این جزایر بسیار برای افراد خوشایند می‌باشد.

کلیسای چورا یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

کلیسای چورا یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

این کلیسا با نام موزه کاریه هم شناخته شده است و یکی از جاذبه های گردشگری استانبول محسوب می‌شود. این کلیسا در اوایل قرن ۴ میلادی ساخته شد. چورا واژه‌ای یونانی است که به معنای حومه شهر می‌باشد. در قرن ۱۱ میلادی این کلیسا توسط بانو ماریا دوکاینا مورد بازسازی اساسی قرار گرفت. از معروف‌ترین طراحی‌ها در این کلیسا طرحی در بالای دری می‌باشد که گویی تئودور شکل و شمایلی از مسیح را نمایان می‌کند. این کلیسای زیبا دارای ۶ گنبد است و طرح ‌های آبرنگی بسیار زیبایی بر روی سقف و دیوارها وجود دارد.

پارک ییلدیز استانبول

پارک ییلدیز؛ جاذبه های گردشگری استانبول

یکی از پارک‌های قدیمی و بزرگ استانبول است. این پارک زیبا در طول سال‌های بسیاری شاهد سلطنت پادشاهان بوده است. در گذشته این پارک بخشی از باغ سلطنتی کاخ ییلدیز بوده و در دوران پادشاهی سلطان عبدالحمید دوم پارک اختصاصی کاخ بوده است. امروزه این پارک بزرگ‌ترین پارک عمومی استانبول می‌باشد و دارای باغ‌های زیبا و چشم‌اندازهایی با منظره‌ای از گل‌ها و درختان فوق‌العاده جذاب است. با قدم زدن در پارک می‌توانید چشم‌انداز زیبایی از تنگه بسفر را تماشا کنید.

منطقه باکرکوی؛ جاذبه های گردشگری استانبول

منطقه باکرکوی؛ جاذبه های گردشگری استانبول

باکرکوی در قسمت غربی استانبول قرار گرفته است. این منطقه در سال ۳۸۴ میلادی توسط کنستانتین ساخته شد. باکرکوی در قسمت اروپایی استانبول واقع شده و امروزه منطقه‌ای تجاری، مسکونی و تفریحی است. منطقه باکرکوی در کنار سواحل شمال شرقی دریای مرمره قرار دارد که از شمال با باغچه لی، از غرب با کوچوک چکمجه و از شرق با زیتون بورنو همسایه می‌باشد.

جالب است بدانید بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مسیر مسابقه اسب‌سواری در ترکیه در این منطقه است. میدان آزادی و جاده ابوضیا سمبل این منطقه است که به سمت ساحل، مراکز خرید، کافه و رستوران ها می‌رود. از دلایل محبوبیت باکرکوی بازارهای هفتگی و مراکز خرید آن است که بسیار تنوع جنس بالایی دارد و برای گردشگران جذاب می‌باشد.

پارک گلخانه استانبول

پارک گلخانه یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

پارک گلخانه استانبول از پارک‌های قدیمی و بزرگ در استانبول است که بسیار در بین افراد محبوب واقع شده است. این پارک زیبا و تاریخی در کنار زمین‌های کاخ توپکاپی قرار دارد. ورودی جنوبی پارک یکی از بزرگ‌ترین دروازه‌های کاخ است و در گذشته باغ بیرونی قصر محسوب می‌شد و فقط اعضای سلطنتی حق ورود به باغ را داشتند. در سال ۱۹۱۲ بخش بیرونی باغ توسط شهرداری برای استفاده عموم مردم قرار گرفت. پارک گلخانه در فصل های مختلف جلوه‌های خاصی دارد. در ماه آوریل تا اوت لک لک ها آنجا می‌مانند و در تمام فصل بهار انواع گل‌های رنگارنگ شکوفا می‌شوند‌.

کلیسای ایا ایرنه یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

کلیسای ایا ایرنه یکی از جاذبه های گردشگری استانبول

کلیسای ایا ایرنه با نام کلیسای حاجیا ایرنه شناخته می‌شود که در لغت به معنای قطعه مقدس است. ایا ایرنه نخستین کلیسایی بود که در منطقه قسطنطنیه بنا شد و تا چندی دفتر اصلی مسیحیان قسطنطنیه بود. قدمت این بنا بیش از ۱۶۰۰ سال است. این کلیسای زیبا درون کاخ اعظم کنستانتین ساخته شد و امروزه در بین گردشگران بسیار محبوب شده است. این کلیسا امروزه محل برگزاری موسیقی کلاسیک است و بسیاری از کنسرت‌های بین‌المللی ترکی در این محل برگزار می‌شود.

محله بالات در استانبول

محله بالات؛ جاذبه های گردشگری استانبول

محله بالات محله‌ای قدیمی و اصیل در استانبول است با ساختمان‌ها و خانه‌های رنگی‌اش محبوب می‌باشد. این محله در بخش اروپایی در محدوده شهر قدیم و ساحل غربی شاخ طلایی استانبول قرار دارد. یهودی ها و یونانی‌ها در گذشته در این محله ساکن بوده‌اند. خیابان‌ها و کوچه‌های تنگ و باریک این محله پر از ساختمان‌های رنگی و بهم چسبیده است.

آبراهه والنس؛ جاذبه های گردشگری استانبول

آبراهه والنس؛ جاذبه های گردشگری استانبول

قنات والنس بزرگ‌ترین قنات جهان است که با هدف آبرسانی عمده به قسطنطنیه ساخته و در زمان بیزانسی‌ها بنا شد. این آبراهه از جنس آجر و سنگ بوده که طول آن ۹۷۱ متر و ۸ متر عرض آن می‌باشد. والنس نام امپراطوری بود که در زمان ساخت این آبراهه حکومت میکرد.

بنای یادبود جمهوری

بنای یادبود جمهوری؛ جاذبه های گردشگری استانبول

یکی از میدان‌های معروف استانبول میدان تکسیم است. این میدان نمادی از استقلال ترکیه است. مجسمه میدان تکسیم نمادی بسیار ارزشمند است که توسط مجسمه‌ساز معروف ایتالیایی در سال ۱۹۸۲ ساخته شد. این بنای زیبا دو طرفه است در یک طرف آن مجسمه آتاتورک با لباس نظامی و سربازان است و در طرف دیگر آتاتورک با لباس شخصی در کنار رهبران مقتدر ایستاده ‌است.

سخن آخـــر

استانبول همیشه یکی از مراکز فرهنگی، سیاسی و تجاری بوده است. این شهر دارای مکان‌های جذاب گردشگری تاریخی و طبیعی بسیاری می‌باشد که همواره مورد توجه افراد قرار گرفته است.

لطفا امتیاز دهید 🙂

پر بازدید ترین مطالب ...

تورهای لحظه آخری ...

تور لرستان
5,200,000
تومان
تور مشهد
4,200,000
تومان
تور مالدیو
41,300,000
تومان
تور پوکت
45,870,000
تومان
تور قبرس
37,500,000
تومان
تور مالزی
45,050,000
تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *