جاذبه های گردشگری اصفهان

شهر زیبای اصفهان با مساحت ۲۲۰ کیلومتر مربع در مرکز کشور واقع شده است. این شهر بیش از ۳ میلیون نفر جمعیت دارد و سومین شهر پرجمعیت کشور است. جاذبه‌های گردشگری و آثار تاریخی متعدد در این شهر باعث شد تا در سال ۲۰۰۶ اصفهان به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام به جهانیان معرفی شود. اصفهان دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بسیار زیبایی می‌باشد که در ادامه به معرفی جاذبه های گردشگری اصفهان می‌پردازیم.

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان یا میدان امام یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری اصفهان است که سالانه گردشگران بسیاری از این میدان و بناهای تاریخی آن دیدن می‌کنند. این میدان در سال ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ثبت شد و در سال ۱۳۵۸ در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. قبل از دوره صفویه در این میدان یک باغ بزرگ و زیبا به نام نقش جهان وجود داشت. محیط میدان با ۲۰۰ حجره دو طبقه پر شده است.

هر قسمت از نقش جهان زیبایی بخصوصی دارد که از گذشته به یادگار مانده است. حجره های اطراف میدان مراکز خرید بسیار خوبی برای خرید سوغات اصفهان هستند که شامل انواع خوراکی، صنایع دستی، ظروف مسی، فرش، زیور آلات…می‌باشند. در طبقه بالای میدان موزه بزرگ اسلامی در حال ساخت است این موزه ارزش فرهنگی و هنری بالایی دارد.  بناهای اطراف میدان نقش جهان شامل مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله، عمارت عالی قاپو، سر در قیصریه و بازار قیصریه است.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله یکی از قدیمی‌ترین مساجد و آثار تاریخی کشور است که از جاذبه های گردشگری محبوب اصفهان هم شناخته می‌شود. این بنای تاریخی به دلیل جزئیات و معماری شگفت انگیزش محبوب و پرطرفدار شده است. این مسجد در دوران صفویه ساخته شد و در ضلع شرقی میدان نقش جهان واقع شده است. این بنا به دلیل شیوه طراحی، معماری منحصر به فرد، نقوش و رنگ‌های بکار رفته نمونه‌ایی شگفت انگیز است. جالب است بدانید که این مسجد مناره و شبستان ورودی ندارد و ورودی آن دارای چند پله است. گنبد مسجد شیخ لطف الله با دیگر گنبدهای مساجد دیگر متفاوت است و ارتفاع کمتری دارد و باعث شده ساخت آن دشوار شود.

مسجد جامع امام از جاذبه های گردشگری اصفهان

مسجد جامع امام از جاذبه های گردشگری اصفهان

مسجد شاه یا مسجد جامع در ضلع جنوبی میدان نقش جهان واقع شده است. قدمت ساخت این مسجد به دوران صفویه بازمی‌گردد. مسجد شاه از نظر ابعاد، تزئینات و هنر ساخت و معماری بی نظیر جز مشهورترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان است. مسجد شاه دارای جاذبه‌های بسیار زیبایی مثل مناره‌های مسجد، کتیبه‌های مسجد، تزئینات داخل مسجد، انعکاس صدا در مرکز گنبد، سنگ شاخص ساعت و سنگاب مسجد شاه می‌باشد.

عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو

یکی از بناهای تاریخی زیبای میدان نقش جهان است که در ضلع غربی این میدان قرار گرفته است. عالی قاپو یک اصطلاح ترکی به معنای درگاه بلند است. به ظاهر کاخ دو طبقه به نظر می‌رسد ولی در حقیقت ۶ طبقه است و ۴۸ متر ارتفاع دارد. ایوان این کاخ با ستون‌های بسیار زیبا از چوب چنار ساخته شده است. طبقات این کاخ دو دسته هستند طبقات خصوصی طبقات عمومی. طبقه اول شامل ورودی کاخ است و عمومی می‌باشد. طبقه دوم تدارکات، طبقه سوم هم عمومی و در اختیار میهمانان شاه و دیگر طبقات خصوصی و در اختیار شاه بوده است. کاخ عالی قاپو یکی از جاذبه‌های گردشگری بسیار خوب اصفهان است که حتما باید از آن دیدن کنید.

مدرسه چهار باغ از جاذبه های گردشگری اصفهان

مدرسه چهار باغ از جاذبه های گردشگری اصفهان

چهارباغ اصفهان که در گذشته با نام مدرسه سلطانی و مدرسه مادر شاه هم شناخته می‌شد در زمان شاه سلطان حسین احداث شد. مدرسه چهار باغ را به عنوان آخرین بنای عظیم و مهم سلسله صفویان می‌شناسند. این بنا از لحاظ معماری و کاشی کاری دارای اهمیت و توجه بسیاری شده است. در معماری این بنا از فن کاشی هفت‌رنگ، معرق، گره چینی، پیلی و معقلی استفاده شده است. همچنین درخت های کهن باغ بسیار به این مدرسه زیبایی بخشیده است. این مدرسه یکی از جاذبه‌ های گردشگری پربازدید اصفهان می‌باشد که در ضلع شرقی خیابان چهارباغ عباسی واقع شده است.  مدرسه چهار باغ چهار ایوان دارد. نمای بیرونی بنا دارای یک سردر بلند و ۱۷ طاقنمای زیبا می‌باشد که در اطراف بنا قرار گرفته است.

پارک جنگلی ناژوان

پارک جنگلی ناژوان

 منطقه جنگلی ناژوان یکی از محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری اصفهان است که ۵۵ هزار متر وسعت دارد و مسیر رودخانه از آن عبور می‌کند. در این باغ زیبا فضاهایی مثل تله سیژ، زمین‌های ورزشی، استخر، کمپینگ، زمین بازی کودکان، ایستگاه‌های درشکه سواری، اسب سواری، قایق رانی و محوطه دوچرخه سواری وجود دارد که برای استفاده عموم می‌باشد. همچنین می‌توانید از باغ پرندگان، آکواریوم، باغ خزندگان، باغ موزه، پروانه ها و موزه صدف دیدن کنید.

محله جلفا از جاذبه های گردشگری اصفهان

محله جلفا از جاذبه های گردشگری اصفهان

محله زیبا و قدیمی جلفا یکی از جاذبه‌ های گردشگری و دیدنی اصفهان است که میان هتل جلفا، میدان جلفا و کلیسا وانک قرار دارد. این محله قدیمی محل سکونت ارامنه اصفهان می‌باشد. تمامی محله سنگ فرش شده است و خانه‌ها معماری خاصی دارند. ساعت‌های بلند، کافه‌های دلنشین و کلیساها به این محله زیبایی منحصر به فردی بخشیده اند. این مکان زیبا بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد و به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد. از مکان‌های دیدنی محله جلفا می‌توان به کلیساهای وانک، بیت لحم ، مریم و هاکوپ و سرکیس اشاره کرد. همچنین می‌توانید از خیابان خاقانی و کافه‌های محلی و دلنشین هم دیدن کنید.

آشنایی با بهترین هتل های اصفهان

آرامگاه صائب تبریزی

آرامگاه صائب تبریزی

آرامگاه شاعر برجسته کشورمان صائب تبریزی یا همان ملک‌الشعرا که دارای آثار و اشعار بسیار ارزشمندی می‌باشد در خیابان صائب و باغ تکیه قرار دارد. در آغاز قبر این شاعر گرانقدر ناشناخته بوده است گفته شده که در زمان پهلوی کشف شده است. صائب تبریزی شاعر دربار شاه عباس اول صفوی بود که مجبور به ترک تبریز و سکونت در اصفهان شد. معماری آرامگاه این شاعر بزرگ از دوران صفویه الهام گرفته شده و بسیار زیبا طراحی شده است. این آرامگاه زیبا از جاذبه ‌های گردشگری تاریخی اصفهان است که حتما باید از آن دیدن شود.

کاخ چهلستون از جاذبه های گردشگری اصفهان

کاخ چهلستون از جاذبه های گردشگری اصفهان

کاخ چهلستون از باغ‌های بزرگ و سرسبز سلطنتی استکه از دوره صفوی به جا مانده است. این باغ قسمت کوچکی از باغ بزرگ جهان نما می‌باشد. این باغ توسط شاه عباس اول ساخته شد. کاخ چهلستون از مهم‌ترین دیدنی‌ها و جاذبه های گردشگری اصفهان است که بسیار ارزشمند می‌باشد. باغ چهلستون سه در ورودی دارد که قدیمی‌ترین در رو به شرق می‌باشد. در جلوی عمارت یک استخر بزرگ قرار گرفته است . ایوان اصلی عمارت ۲۰ ستون دارد که انعکاس آن بر روی آب استخر می‌افتد و احتمالا بهمین دلیل است که  آن را چهلستون نامیده‌اند.

سی و سه پل

سی و سه پل

یکی از مهم‌ترین جاذبه ‌های گردشگری اصفهان است که بسیار پر طرفدار است. این پل زیبا به عنوان یکی از نمادهای شهر اصفهان شناخته می‌شود. سی و سه پل دارای ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض است که انعکاس آن در آب بسیار زیبا است. سی و سه پل به عنوان طولانی ترین پل روی زاینده رود شناخته می‌شود. این بنای زیبا در زمان شاه عباس اول صفوی ساخته شد.

کاخ هشت بهشت از جاذبه های گردشگری اصفهان

کاخ هشت بهشت از جاذبه های گردشگری اصفهان

کاخ هشت بهشت زیبایی منحصر به فردی دارد و یکی از دیدنی‌ترین جاذبه ‌های گردشگری اصفهان شناخته می‌‌شود. این بنای باشکوه به دستور شاه اسماعیل صفوی بنا شد. عمارت هشت بهشت در گذر زمان تعییرات بسیاری داشته است و یکی از آثار خاص صفوی به حساب می‌آید. هشت بهشت در لغت به معنای ورودی بهشت است این کاخ زیبا در سال ۱۶۶۹ ساخته شد و به یکی از زیباترین کاخ های جهان نام گرفت.

عمارت هشت بهشت دارای دو طبقه است و در میان باغ بلبل قرار گرفته است. در دو طرف ساختمان پله‌هایی برای وارد شدن به ایوان وجود دارد. ایوان‌های این عمارت دارای ستون‌های بلند چوبی تزئین شده می‌باشند که به زیبایی ساخته شده‌اند. سقف این عمارت گچ بری های بسیار ظریف و زیبایی دارد. اتاق‌های طبقه اول در چهار گوشه آن نقاشی‌های بسیار زیبایی کشیده و تزئین شده است. در طبقه دوم هم برای ایوان، اتاق‌ها و طاق و پنجره ها به زیبایی تزئین شده‌اند.

منار جنبان

منار جنبان

منارجنبان یکی از جاذبه‌ های گردشگری و خاص اصفهان است که در جاده اصفهان به نجف آباد قرار دارد. در اطراف این بنای تاریخی اثر تاریخی و قدیمی دیگری به نام آتشگاه وجود دارد. منارجنبان اصفهان تنها یکی از ساخته‌هایی می‌باشد که دو مناره متحرک دارد. اگر مناره‌ایی را تکان دهند آن یکی هم تکان می‌خورد. در قسمتی از این بنای تاریخی آرامگاه زاهد سرشناس عمو عبدالله بن محمود صقلایی وجود دارد. این اثر تاریخی شگفت انگیز یکی از نمادهای مهم اصفهان است که معماران و کاشی‌ کاران ماهر زمان ایلخانیان با کاشی‌های ستاره‌ایی لاجوردی و کثیرالاضلاع‌ فیروزه ایی آن را تزئین کرده اند. هر دو مناره ۹ متر عرض و ۱۷ متر ارتفاع دارند.

آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی

آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی

مقره شیخ عبدالصمد نطنزی یکی از نمادهای تاریخی شهر نطنز اصفهان است که افراد بسیاری برای معماری باشکوه و زیبای این مقبره بازدید می‌کنند. این آرامگاه در کنار سردر خانقاه، میل و مسجد جامع نطنز  قرار گرفته است. ورودی آرامگاه منبت کاری شده است. مناره بلند و زیبای این آرامگاه با طرح‌های سنتی کاشی کاری شده است و در کنار آن یک گنبد هشت وجهی قرار دارد که به رنگ فیروزه ایی می‌باشد. آرامگاه شیخ عبدالصمد نطنزی از جاذبه‌ های گردشگری شلوغ و پرطرفدار اصفهان است که حتما باید از آن دیدن کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

پر بازدید ترین مطالب ...

تورهای لحظه آخری ...

تور مشهد
4,200,000
تومان
تور ازمیر
24,900,000
تومان
تور ترابزون
16,500,000
تومان
تور سریلانکا
25,990,000
تومان
تور آنتالیا
13,470,000
تومان
تور مازندران
1,200,000
تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *