اشیا ممنوعه در پرواز

در تمامی سفرهای هوایی، چه سفرهای داخلی چه خارجی اطلاع داشتن از وسایل مجاز و غیرمجاز در سفر در کابین هواپیما یا قسمت بار به افراد کمک می‌کند سفری بدون مشکل و دغدغه داشته باشند. برای هر سفر هوایی باید مراقب بود که الزامات خطوط هوایی و امنیت فرودگاه رعایت شود. به علاوه باید مطمئن شد که اقلام موردنظر به راحتی در دسترس باشند. مسافران سفرهای هوایی باید بدانند که قوانین حمل بار به طور مستمر تغییر می‌کنند. در ادامه قصد داریم با انواع اشیا ممنوعه در پرواز های داخلی و خارجی آشنا شویم. در ادامه همراه ترنم نورد باشید.

آشنایی با اشیا ممنوعه در پرواز های داخلی

اشیا ممنوعه در پرواز های داخلی
 • اجسام تیز: حمل وسایلی مثل چاقو، اشیای فلزی تیز، تیغ، کاتر، قیچی، ناخن‌گیر، ابزار خیاطی، اشیای منحنی با لبه تیز به عنوان بار دستی درون کابین هواپیما ممنوع می‌باشد. ولی امکان حمل این لوازم در بخش بار هواپیما وجود دارد.
 • لوازم یدکی: این لوازم دسته دیگری از اشیا ممنوعه در پرواز می باشد. ابزاری مثل اره برقی، قطعات و لوازم یدکی بزرگ به عنوان بار پذیرفته نمی‌شود و باید به بخش محموله و کارگو سپرده شوند.
 • مایعات: حمل اقلامی مثل مایعات، انواع اسپری و ژل با حجم بیش از ۱۰۰ میلی لیتر به داخل کابین و یا بار دستی ممنوع می‌باشد. اگر حجم مایعات کمتر از مقدار گفته شده باشد و درون کیسه پلاستیکی شفاف با در زیپ‌دار قرار داشته باشد می‌توان آن را به عنوان بار دستی حمل کرد.
 • تجهیزات و لوازم غواصی: حمل کردن بطری‌های هوای فشرده با شرط این که خالی باشند می‌توان به داخل هواپیما برد. همچنین نمی‌توان بطری‌های اکسیژن خالص را هم حمل کرد. چراغ مشعل غواصی یکی دیگر از ابزاری است که نمی‌توان همراه خود به داخل کابین هواپیما برد و حمل کرد ولی اگر باتری قابل شارژ آن جدا شده باشد مسافر می‌تواند آن را حمل کند.
 • اسلحه گرم و جنگ افزار: ابتدا برای حمل هرگونه سلاح گرم باید آن را به صورت رسمی از قبل به مسئولان اعلام کنیم که به عنوان کالای امنیتی به صورت جداگانه و اختصاصی حمل شود. وزن سلاح حتما باید کمتر از ۵ کیلوگرم باشد. بعد از بررسی‌های لازم امکان حمل آن پذیرفته می‌شود. همچنین می‌توانید کالای مورد نظر را به ترمینال باربری ببرید تا در قسمت انبار هواپیما حمل گردد. افرادی که قصد حمل سلاح گرم دارند برای هماهنگی لازم در هنگام خرید بلیط باید به شرکت هواپیمایی اطلاع دهند. اقلامی مثل گاز اشک آور و بی حس کننده در سفر هوایی ممنوع است. باید توجه داشته باشید تجهیزات و لوازم دفاع شخصی مثل اسپری فلفل، باتوم، پنجه بوکس و… حتما باید در چمدان مسافر قرار داشته باشند و به قسمت تحویل بار داده شود.
 • سرنگ برای استفاده پزشکی: درصورتی که مسافر گواهی پزشکی داشته باشد و وجود تزریقات در هنگام پرواز ضروری باشد حمل سرنگ مشکلی ندارد.

اشیا ممنوعه در پرواز های خارجی

اشیا ممنوعه در پرواز های خارجی
 • گیاهان و محصولات حیوانی: وقتی فردی به کشورهای خارجی سفر می‌کند در آغاز باید بداند چه چیزهای جز اقلام ممنوعه در سفر به آن کشور است.
 • مایعات: حمل کردن مایعات به داخل هواپیما به نوع ایرلاین بستگی‌ دارد. در حالت کلی چه مایعات و چه انواع ژل باید کمتر از ۱۰۰ میلی لیتر و درون کیسه پلاستیکی شفاف و زیپ دار باشد. لوازمی مثل عطر و ادکلن، شامپو و دیگر مایعات در ظروف کوچک قرار دهید. برای حمل داروهای مایع، هر کشور قوانین خاص خود را دارا می‌باشد که حتما باید از قبل اطلاع داشته باشید.
 • تجهیزات برقی: این تجهیزات دسته دیگری از اشیا ممنوعه در پرواز می باشد. وسایلی مثل لپ تاپ، تبلت و گوشی را افراد بدون هیچ مشکلی می‌توانند به درون کابین هواپیما ببرند.
 • دارو و مواد مخدر: برخی از داروها در اکثر کشورها حملشان در کابین هواپیما مجاز است. اما در کشوری مثل امارات مجاز نیست و ممنوع می‌باشد. قرص‌هایی مثل کدئین، ضد بارداری و داروهای ایدز و هپاتیت حملشان در درون هواپیما غیرمجاز است. افرادی که به ژاپن سفر می‌کنند نباید داروهایی مثل سودوافدرین و دگزامفتامین به همراه داشته باشند.
 • ابزار آلات: حمل ابزارآلات از دیگر مواردی می‌باشد که حمل آن درون هواپیما مجاز نیست. ولی در صورت لزوم می‌توان آن را به قسمت بار تحویل داد.
 • لوازم ورزشی: حمل وسایل ورزشی مانند چوب بیسبال و گلف، تیر و کمان، چوب بیلیارد و… به درون کابین هواپیما مجاز نمی‌باشد. مسافران باید وسایل موردنظر را به قسمت بار تحویل دهند.
 • سوغاتی: در برخی از کشورهای جهان سازهای موسیقی که با لاک لاک‌پشت و عاج ساخته شده‌اند ممنوعیت دارد. باید توجه داشت که حمل کالای مجاز در یک کشور در کشور دیگر شاید غیر مجاز باشد. افرادی که قوانین گمرکی را نقض کنند جریمه می‌شوند‌.
 • اسلحه: باتوجه به کشور مقصد حمل اسلحه زمانی مجاز است که خالی باشد و در داخل چمدان تحویل قسمت بار داده شود. اسلحه فرد باید حتما در جعبه‌ای محکم قرار داده شود. در برخی از قوانین ایرلاین‌ها فردی که قصد حمل اسحله دارد باید هزینه بیشتری را پرداخت کند. همچنین حمل باروت در چمدان ممنوع است.
 • انواع باتری: حمل ابزاری مثل مسواک برقی که دارای باتری است در کابین هواپیما غیر مجاز و ممنوع می‌باشد. اگر قصد حمل این نوع وسایل را دارید حتما باتری آن را خارج کنید.
 • وسایل آتش‌زا: وسایل آتش بازی، فندک، کبریت و دیگر وسایل آتش زا و انفجاری در کیف و چمدان ممنوع می‌باشد. شاید در برخی پرواز ها حمل یک بسته کبریت امکان‌پذیر باشد و همچنین حمل فندک ساده و معمولی زمانی مجاز است که مواد قابل اشتعال آن خالی شده باشد.
 • لوازم آرایشی بهداشتی: این لوازم هم جزو اشیا ممنوعه در پرواز است. لوازم آرایشی و بهداشتی مثل انواع کرم و لوسیون، ژل های شستشو، عطر و ادکلن، لاک، ناخن، اسپری، صابون و شامپو میتوان حمل کرد ولی حتما باید در چمدان و در کیسه شفاف زیپ دار قرار داده شود. به همراه داشتن کپسول اکسیژن و دارو فقط با دستور پزشک مجاز می‌باشد.

اشیا ممنوعه برای خروج از ایران

اشیا ممنوعه برای خروج از ایران
 • حمل فرش دست‌بافت حداکثر تا متراژ ۲۰ متر مربع مجاز است. ولی باید توجه داشت که حمل فرش به کشورهای عراق عربستان و سوریه غیر مجاز است و امکان‌پذیر نمی‌باشد.
 • حمل زیورآلاتی مثل طلا، نقره و… حداکثر  تا ۱۵۰ گرم امکان پذیر است. باید توجه داشت که خروج سکه طلا از کشور ممنوع است.
 • انواع ظروف نقره به جز زیورآلات تا سقف سه کیلو گرم مجاز و امکان پذیر است. ولی حمل وسایل و ظروفی که جزو آثار فرهنگی و تاریخی است غیرمجاز است.
 • حمل حیوانات خانگی مثل سگ، گربه و… فقط در صورتی حمل آن مجاز می‌باشد که در سبد مخصوص حیوانات قرار داده شود. همچنین باید دارای کارت شناسایی و مجوز از واحد قرنطینه فرودگاه باشد. مسافران باید  قبل از خرید بلیط افراد حتما قوانین مربوط به حمل حیوانات ایرلاین موردنظر را بررسی و مشاهده کنند.
 • حمل هرگونه اسلحه و مهمات بدون مجوز رسمی غیرمجاز محسوب شده و حمل آن امکان پذیر نیست.
 • خروح وسایل قمار، انواع اسلحه سرد و گرم، مواد منفجره، مواد مخدر، کتاب دستنوشته و خطی، نوشته‌های مخالف مذهب رسمی کشور، انواع سنگ‌های قیمتی و قدیمی و… غیرمجاز می‌باشد.

در پایان

در این مقاله قصد داشتیم انواع اشیا ممنوعه برای پرواز را به صورت واضح توضیح دهیم. باید توجه داشت قوانین هر کشوری و هر ایرلاینی متفاوت است. باید قبل از خرید بلیط هواپیما قوانین را مطالعه کنید.

لطفا امتیاز دهید 🙂

پر بازدید ترین مطالب ...

تورهای لحظه آخری ...

تور سامویی
65,500,000
تومان
تور ترابزون
13,900,000
تومان
تور گیلان
4,900,000
تومان
تور کوش آداسی
24,600,000
تومان
تور روسیه
48,990,000
تومان
تور وان
3,320,000
تومان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *